Sunucu Hizmetleri

Sunucu; verilerin, bilgisayar ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık olarak verilen barındırma servislerine verilen isimdir. Daha basit bir ifadeyle sunucu, kullanıcının verilere online olarak paylaşabileceği veya erişim sağlayabileceği bilgisayar sistemlerdir.

 

Sunucu denilince akıllara ilk gelen fiziksel bir cihaz ve bu cihaza elektrik verildiğinde çalışan bir cihaz olarak düşünülmektedir. Aslında bir nevi doğru düşünüyoruz ama eksik bildiklerimiz çok bilgi var. Evimizdeki bilgisayarları Sunucu olarak kullanabiliriz ancak biraz masraflı olacaktır. Evimizdeki  bilgisayarın sunucu olarak çalışabilmesi için özel yazılımlara ihtiyaç duyarız.

Bu yazılımlar da sunucuların içerdikleri verileri, kullanım amacına en uygun şekilde sunabilmelerini sağlayan yazılımlardır. Örneğin bir oyun sunucuları ile bir e-posta sunucuları bulunan temel yazılımlar benzerlik gösterse de, kullanım amacını doğru şekilde yerine getirmesini sağlayan farklı ve özel yazılımlara sahiptirler ve bu amaca göre optimize edilen sunuculardır.

 

Sunucular fiziksel veya sanal olarak sunucu servis sağlayıcıları tarafından sunulmaktadır. Ancak sanal sunucularda fiziksel cihazlara kurulmaktadır. Sanal sunucular kullanmış oldukları RAM veya CPU miktarını sanalaştırma yazılımı üzerinde belirlenen limitler kadar kullanabilirler.